Solucan Gübresi Üretiminde Sektörel Olarak Girişimcilerin Avantajları ve Handikapları Nelerdir? Nasıl Aşılabilir?

Solucan gübresi üretimi, özellikle Karadeniz’in kuzey bölgelerinde, Rusya, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerde Sovyetler zamanından beri yapılmaktadır. Ancak bütün dünyada popüler hale gelmesi Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalar sayesinde yakın zamanda olmuştur. Kırmızı Kaliforniya Solucanı ülkemizde ise 2005 yılından itibaren birkaç meraklı ve hevesli girişimcinin kişisel başarıları ve emekleri sayesinde popüler olmuştur. Bu alanda üniversitelerimizde yapılan çalışmalar ise 2010’den itibaren hız kazanmıştır. Ancak sektörün hızla ve kontrolsüzce büyümesine rağmen hala Ziraat Fakültelerinde yeteri kadar Ar-Ge ve bilimsel çalışma yapılmamaktadır. Bu konuda pek az akademisyen çalışmaktadır.

Solucan Gübresi üretimi sektörü ülkemizde yenidir. Bu bakımdan yatırım alanı bakımından bakir bir sahadır ve avantajlıdır. Ülkemizde yıllık ortalama 5.5 Milyon ton civarında gübre kullanılmaktadır ve bunun neredeyse tamamı kimyasal gübredir. Solucan gübresi başta olmak üzere organik gübrelerin kullanım oranları ise istatistiklere bile giremeyecek kadar düşüktür. Ancak özellikle 2016 Kasım’ında yapılan Tarım Zirvesinden sonra organik gübre üretimi ve tüketimi konusunda özendirmelerin ve teşviklerin yapılacağına dair ön çalışmalar başlamıştır. Zira solucan gübresi, Türkiye coğrafyasının önemli problemlerinden olan toprak zayıflığını, tuzluluğunu ve verimsizliğini hızla tedavi etme özelliğine sahiptir ve kimyasal gübrelere nazaran fiyat bakımından avantajlıdır. Ayrıca yerli üretim olduğu için ithalat gerektirmez. Tüm bunlarla birlikte iç istihdam sağlaması bakımından da önemlidir. İşte bu yüzden önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde Bakanlık tarafından Solucan Gübresi üretimine ve tüketimine dair gelişmiş mevzuatların ve sertifika programlarının yayınlanması beklenmektedir.

Solucan Gübresi Üretimi, “sermaye- iş gücü ve kazanç” performansı bakımından değerlendirildiğinde son derece önemli bir atılım. İşe giriş sermayesi diğer işlere nazaran oldukça düşük. İş gücü ve emek miktarı da diğer işlere kıyaslanamayacak derecede az. Solucanların telef olma, ya da topluca başka sebeplerle ölme ihtimalleri çok düşük. Solucanların başka canlılar tarafından zarar görme olasılıkları da diğer canlı hayvan yetiştiriciliklerine göre daha az riskli. Diğer yandan Solucan Gübresi üretimi işinin bir kaç yer hariç, Türkiye şartlarında hemen hemen bütün şehirlerde ve bölgelerde yapılabildiği de bilinen bir gerçek. Girişim maliyetleri düşük, pazar büyük. Haliyle, Solucan Gübresi Üretimi, ciddiye alınarak, hassasiyetle ve dikkatle yapıldığında, gereken ihtimam gösterilerek emek verildiğinde hem kısa vaadede hem de uzun vaadede kazandırabilecek bir iş. Çünkü yukarıda da bahsedildiği üzere, Türkiye yıllık 5.5 Milyon ton gübre kullanıyor ve neredeyse tamamı kimyasal. Aynı zamanda bu miktarın yaklaşık % 65-70’i de ithal. Haliyle hem topraklarımıza hem de ülkemizin geleceğine zarar yazan ciddi bir zirai problem. Ancak her ne kadar her şey güzel gibi gözükse de, Solucan Gübresi Üretimi işi, herkesin yapabileceği kadar kolay ve zahmetsiz bir iş de değildir. Bunu iyi bilmek ve ona göre hareket etmek önemlidir. Zira tarlada izi olmayanın harmanda sözü olmazmış diye atalarımız doğru söylemişlerdir. Burada üreticiye düşen güçlü ve sağlıklı bir üretim için ciddi ve aklı başında bir yatırım yapmaktadır.

Diğer yandan Solucan Gübresi üretimi işinin de kendisine göre riskleri ve sıkıntıları da var. Bunlardan birincisi, piyasadaki üreticilerin neredeyse %95’inin merdivenaltı diye tarif edebileceğimiz bilinçsiz ve tutarsız üreticilerden oluşmasıdır. Bu durum bilinçsiz ve yanlış üretim yöntemlerinin ortaya çıkmasına, kusurlu ve ayıplı gübre üretilmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden de zaten piyasaya yeni girmiş bir ürün olan solucan gübresi tüketicinin gözünde değersizleşmektedir. Çok büyük paralar kazanma ve zengin olma hayali ile bu işe giren ancak sonrasında zahmetli ve zor olduğunu düşünen insanların yaratmış olduğu bu sektörel kaos Solucan Gübresi’nin itibarını sarsmakta, prestijine zarar vermektedir.

Bunun yanında diğer bir sorun ise Solucan Gübresi pazarıdır. Üretime başlayacak kişilerin büyük bir çoğunluğun daha işin en başındayken sordukları soru, “ürettikleri  gübreyi satın alma garantisi verilip verilmediği” sorusudur. Evet, herkes elbette ki ürettiği solucan gübresinin piyasasını merak etmektedir. Bu son derece doğaldır. Ancak doğal olmayan nokta girişimcinin tutumu ve bu soruyu sorma şeklidir. Örneğin bir bakkal açtığınızda toptancılar bakkala “satamazsanız biz geri alırız” garantisi vermezler. Ya da bir çiftçi 10 dönümlük arazisine  patates, karpuz yahut  buğday ektiğinde, hiçbir devlet kurumu o çiftçiye gelip sen üret ben şu fiyattan satın alma garantisi veriyorum demez. Dünyadaki hiçbir ticari faaliyet bu denklem üzerinde işlemez. İşletilemez. Peki üretilen Solucan Gübresini daha büyük bir üretici satın alma garantisi veremez mi? Elbette ki verebilir. Ancak sizden, belirli bir tahlil/analiz değerinde üretmeniz beklenir ki bu değerleri her zaman tutturmak kolay değildir. Diğer yandan sizden toptan alacakları fiyat 50 Kuruş ile maksimum 1.25 TL arasında değişecektir. Bu işin ortalaması ise 80 kuruş civarındadır. Oysa bir girişimci herşeyden önce ben bu solucan gübresini ve solucanlarımı nasıl pazarlayabilirim sorusuna kafa yorsa, işler çok daha keyifli bir hal alacaktır. Çünkü dışarıda perakende olarak satış fiyatı kilo başına 4-5 liraya kadar çıkabilmektedir. Ortalaması ise 2-2.5 lira civarındadır. Nasıl pazar yaratılabileceği konusundaki bilgileri ise, Tena Organik Ekibi olarak Mayısın üçüncü haftasında yine kendi sitemizde yayınlayacağımız bir makale ile paylaşacağız.

Şimdi maddelerle Solucan Gübresi Üretimi işinin avantajlarını ve tehlikelerini sıralayalım:

Solucan Gübresi Üretiminin Avantajları:

 • Organik Solucan Gübresi Pazarı henüz yeni yeni oluşmaktadır. Bu açıdan pazara girmek için ideal bir zamandır.
 • Organik Solucan Gübresi  üretimi, “sermaye- iş gücü ve kazanç” performansı bakımından en iyi, yatırım alanlarından birisidir. Riski diğer yatırım alanlarına göre bir hayli düşüktür.
 • Temel yatırım maliyetinizin yani temel kurulum masraflarınızın dışında ciddi masraflarınız olmayacağı için finansal bakımdan çok zorlamayacak bir iştir.
 • Pazara 2017-2019 arasında giriş yapmak uzun vaadede kurumsallaşmayla birlikte ciddi kazançlar sağlayacaktır.
 • Solucanların telef olma ya da başka vahşi hayvanlar tarafından zarara uğraması, toplu ölümü diğer canlı hayvan sektörlerine göre çok çok daha düşüktür.
 • Solucan Gübresi üretimi, bir kaç yerin dışında ülkemizin hemen hemen her yerinde her iklimde yapılabilir.
 • İç piyasa bu ürünü yeni tanıdığı için, pazarlama konusunda yetenekliyseniz, kendi bölgenizin en büyük üreticisi olma şansınız yüksektir.
 • Özellikle Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri Solucan Gübresi üretiminin yeni yeni yaygınlaştığı bölgelerdir. Bilhassa bu yörelerde erken davranmak bölgenizin otoritesi olmak konusunda avantaj sağlayacaktır.
 • Organik Solucan Gübresi, kargoyla gönderilmesi zor olan bir ürün değildir. Bu yüzden internet üzerinden iyi bir ticari yönetimle bütün Türkiye’ye satabilmeniz mümkündür.
 • Amerika Birleşik Devletleri bu işte öncüdür. Avrupa’da ise yeterince üretim yapılmamaktadır. Bu yüzden Avrupa’nın ithal ettiği ürünlerden birisidir. Devlet tabanlı olarak yapılacak olan düzenlemelerin ve teşviklerin beraberinde, Organik Solucan Gübresi’nin ihraç edilebilmesi için gereken şartlar da daha kolay bir şekilde sağlanabilir olacaktır.
 • Forumlarda ve internet sitelerinde üretilen solucan gübrelerinin toptan 50 kuruşa kadar satıldığı göze çarpmaktadır ve bu da girişimcileri olumsuz yönde etkilemektedir. Herkesin kafasında “acaba pazarı yok mu” sorusunu getirmektedir. Ancak dünyadaki hiçbir üretici, hiçbir ürününü, oturduğu yerden hiç emek vermeden satamaz. Oturduğunuz yerden satabilmek için bile, internet sitesi ve internet satışı gibi konularda iyi ve disiplinli çalışmalar yapmanız ve bu işi iyi bilen kimselerle stratejik ortaklıklar kurmanız gerekmektedir. Biz bugün küçük bir Ege şehri olan Uşak’tan Bitlis’e kadar tam 1.399 km uzağa gübre gönderebiliyorsak; Van’daki ya da Adana’daki bir alıcı ile Solucan satışı pazarlığı yapabiliyorsak bu bizim ticari ahlakımızın ve sitemizin yönetimine göstermiş olduğumuz hassasiyetimizin eseridir. Bunları başarmak çok zor değildir.
 • Üretilen gübrenin tahlillerinin ve analizlerinin yapılması zaman zaman da yenilenmesi şarttır. Ancak bu gibi işler kolaydır ve farkınızı ortaya koymak için bir fırsattır.

Organik Solucan Gübresi Üretiminin Riskleri ve Tehlikeleri:

 • Piyasada, Solucan Gübresi işinin çok kazançlı ve çok kolay olduğunu iddia ederek hayal tacirliği yapan, yalan yanlış, eksik bilgiler vererek insanların hayalleriyle oynayan pek çok merdivenaltı üretici bulunmaktadır.
 • Merdivenaltı üreticilerin büyük bir kısmı kulaktan dolma hiçbir bilimselliği ve geçerliliği olmayan yöntemlerle üretim yapmaktadır. Bu sizin kusurlu gübreler üretmenize sebep olarak pazarda yer edinmenizi güçleştirebilmektedir.
 • Yanlış yöntemlerle üretilen gübreler kusurlu olacağı için bazı çiftçilerde Organik Solucan Gübresi hakkında olumsuz intibalar oluşmuştur.
 • Merdivenaltı üreticiler, gübreden ziyade solucan satışı yaparak gübrenin değil solucanın ticaretini hedeflemektedirler. Bu da Organik Solucan Gübresi üretimi işini bir nevi titan zincirine, Ponzi sistemine dönüştürmektedir. Bu bakımdan tehlikelidir ve güven veren, dürüst üreticiler ve iş birlikçiler tercih edilmelidir, iyi araştırılmalıdır.
 • İthalat için zorlu bir prosedürü bulunmaktadır.
 • Uzun vaadede şirketleşmek ya da var olan bir şirketin çatısı altında üretim ve satış yapmak şarttır.
 • Piyasada özellikle de bazı bölgelerde pek çok Organik Solucan Gübresi üreticisi olduğu için pazarlar daralabilmektedir. Ancak iyi bir internet sitesi sizi bütün Türkiye’ye açacağı için sizin için engel teşkil etmeyecektir.

2 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir