Solucan Gübresi Yatırım Maliyetlerini Belirleyen Ana Unsurlar:

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Gübresi üretimi için gereken tesislerin kurulması ve teçhizatın edinilmesi düşük maliyetlerle üstesinden gelinebilir niteliktedir. Maliyet çizelgesini bazı öncelikli ihtiyaçlar belirlemektedir. Solucan gübresi işi sanıldığı kadar kolay olmadığı gibi korkulacak kadar zor ve maliyetli de değildir. Tarımın son derece önemli olduğu ülkemizde, solucan gübresi pazarı her geçen gün biraz daha güçleneceği için küçük miktarlarda da olsa başlangıç yapmak önemlidir. Bu makalemizde, ortalama bir Kaliforniya Solucanı üretim tesisi kurulum maliyetlerini ve detaylı analizlerini bulabilirsiniz. (tenaorganik.com)
Özellikle Kasım 2017’de Ankara’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen toplantılar ve akabinde gelişen girişimler sayesinde Organik Solucan Gübresi üretimi noktasında bakanlık da harekete geçerek işin mevzuatının bir an önce tamamlanması adına önemli çalışmalar başlatılmıştır. Bu bağlamda en çok sorulan soru olan “Solucan gübresine devlet desteği var mı? KOSGEB hibe ve kredi programı, solucan gübresi üreticilerini destekliyor mu? gibi soruları zaman içinde buradan cevaplamaya çalışacağız.

Ancak öncelikle, siyah altın olarak da bildiğimiz organik solucan gübresinin pazar payından, solucan gübresi üretim maliyetlerinden, solucan ve gübre üretim tarzlarından ve pazarlama faaliyetlerinden söz etmemiz gerekecek. Şimdi bu çerçevede, solucan gübresi üretim tesisi için detaylı maliyet dökümünü yapalım.

Bir girişim olarak yapılmak istendiğinde, başlangıç için en az 100.000 – 150.000 adet solucan yeterli olacaktır. Solucan fiyatları alacağınız solucanların niteliğine ve alım sayısına göre tane başına 4 ila 15 kuruş arasında değişebilmektedir. 

Bu konuda firmaları doğrudan arayıp ya da ziyaret edip detaylı fiyat araştırması yapmanız yararınıza olacaktır. İlk görüştüğünüz firma ile yapacağınız alışverişler büyük oranda müşterinin aleyhine sonuçlanmaktadır.

Başlangıçta tesis inşası dışında ciddi anlamda elektiriğe ihtiyaç duyulmasa da, en azından suyu bulunan, ilk etap için en az 500 m’ lik bir arazi bulunması önemlidir.

Üretim alanı dört ana bölümden oluşmaktadır.
Birinci alan, solucanların yaşam alanı olan seradır. Seranın kurulum şekli ve kullanılan malzeme son derece önemlidir. Bu konuda profesyonel destek almanız, sizin yazın aşırı sıcaklardan, kışın ise fırtınalardan ve aşırı soğuktan zayiat vermeden çıkmanız açısından önemlidir. Firmamız Tena Organik, istenilmesi durumunda bu konudaki inşa ve kurulum işlerini de üstlenmektedir.

İkinci alan ise Bokasyon Area’dır. Burası, mama olarak verilecek hayvan gübresi ve bitki artıklarının çeşitli yöntemler ve formüllerle karıştırılıp fermante edileceği alandır. Bu karışımın, toprak ile temasının bulunmaması ve üstünün bir şekilde örtülerek havasız ortamda saklanması, solucanlara mama olarak verilecek büyükbaş hayvan gübresinin kalitesinin arttırılması için zorunludur.

Üçüncü alan ise, hazır olan solucan gübrenin ayrıştırılması, kurutulması, paketlenmesi ve paketlenmiş gübrelerin sağlıklı bir şekilde saklanması için gerekli olan alandır.

Önemli Uyarı:

 • Bu tablolar sıfırdan başlayacaklara kabaca da olsa bir maliyet analizi çıkarabilmek adına yapılmıştır.
 • Solucan fiyatları günceldir (18 Haziran 2017 itibariyle)
 • Solucan alımlarında taşıma/kargo masrafları alıcılara aittir.
 • Sera fiyatları Uşak merkez, Uşak ilçeler ve çevre iller için geçerlidir. Çevre iller için taşıma maliyetleri dahil değildir.
 •  Anahtar teslim tesis inşası yalnızca Uşak ve çevre iller için geçerlidir.
 • Bu tablo 19 Temmuz 2017 tarihinde güncellenmiştir.
 • Solucan fiyatları 15 Eylül’e kadar geçerlidir.

Solucan Maliyetleri:

50.000 Adet

Adet 12 Kuruş

6.000.00 TL

100.000 Adet

Adet 12 Kuruş

12.000.00 TL

150.000 Adet

Adet 12 Kuruş

18.000.00 TL

200.000 Adet

Adet 12 Kuruş

24.000.00 TL

+200.000 Adet için fiyat alınız

 

Ara miktar alımlar için adet fiyatı 12 kuruştur.

 

Mama Maliyetleri (Yıllık): 

50.000 Adet Solucan için

Yaklaşık 20 Ton 

400.00 TL

100.000 Adet Solucan için

Yaklaşık 50 Ton

1.000.00 TL

150.000 Adet Solucan için

Yaklaşık 100 Ton

2.000.00 TL

200.000 Adet Solucan için

Yaklaşık 180 Ton

3.600.00 TL

 

Tesis İnşa Maliyetleri:

100 M2 Sera Alanı

Demir iskelet, Sera naylonu, Yer sergi malzemesi, kapı ve pencereler, pencere telleri, yataklar arası koridor için ahşap plakalar dahildir.

4.000.00 TL

210 M2 Sera Alanı

7.000.00 TL

 

 

 Ortalama Techizat İhtiyaçları ve Ortalama Fiyatları

1 Adet Kuyu Su Motoru

Benzinli

700.00 TL

3 Adet El Arabası

Ort. 110.00 TL

330.00 TL

4 Adet Kürek

Ort. 30.00 TL

120.00 TL

3 Adet Çizme

Ort. 30.00 TL

90.00 TL

2 Adet Tırmık

Ort. 30.00 TL

60.00 TL

2 Adet İbrikli Sulama Bidonu

Ort. 15.00 TL

30.00 TL

1 Adet 5.000 Litrelik Su Tankı

Ort. 300.TL

300.00 TL

Sulama Hortumu

Metresi 5 TL

 

 

 

 

 

Whatsapp Yazışma Bilgi Hattı: 
5442436486

21 Comments

 1. FİKRET İŞÇİOĞLU

  İYİ GÜNLER..100m2 bir sera ile gübre üretimine başlamanın maliyeti yaklaşık 9000 lira,anladıgım kadarıyla..benim sorum şu;NE KADAR ZAMANDA KAÇ LİRA KAZANIRIM?..en az-en çok nekadar kazanırım.?mail yoluyla bir cevap verebilirseniz memnun olurum..TEŞEKKÜRLER..

 2. Mehmet çiftçibaşı

  Merhaba
  50000 ad solucan ve 100 m2 lik başlangıçta yatırım yapıldığında, bunun ilk geri dönüşümü ne zaman olur? Ayrıca yaklaşık yıllık maliyeti ve kazancı ne civarda olur? Ürünün pazarı nasıldır?Yatırımı yüksek adetle yaparsak Kosgeb desteği varmıdır?

  Mail adresime bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar…

  1. TemaOrg

   Mehmet Bey, tarafınıza e-posta üzerinden dönüş yapılmıştır. Eğer göremezseniz lütfen spam(gereksizler) kutusunu da kontrol ediniz. İyi günler Dileriz.

  2. TemaOrg

   Mehmet Bey, tarafınıza e-posta üzerinden dönüş yapılmıştır. Eğer göremezseniz lütfen spam(gereksizler) kutusunu da kontrol ediniz. İyi günler Dileriz.

 3. Sami

  Iyi calismalar. Ben 200bin solucanla bir baslangic yapmak istiyorum.kendime ait arsamin bu is icin uygun oldugunu dusunuyorum.fakat 200 bin solucanla baslayip bu isi 2 sene yaptiktan sonra artan solucan sayisina yeterli kapali alani olusturmamin maliyeti nedir.mama hazirliginida kapali alanda yapmak istiyorum ama ne kadar buyuk bir yere ihtiyacim olur.tesekkurler

  1. TemaOrg

   Sami Bey merhaba, 200.000 solucanın popülasyonunu da hesaba kattığımızda size iki yılın sonunda ortalama 500 metrekare yer gerekir. Bunun en azından 350-400 metrekaresinin sera ya da betonarme şeklinde herhangi bir kapalı alan olması gerekiyor. Bu da bugünkü ortalama sera maliyetleri ile 8-9 bin liralık bir maliyet yaratır. Ancak ilk etapta 200 metrekarelik bir sera sizi bir yıl kadar idare eder. Tabi solucan satışı da yapacağınız için bir yandan yeriniz daralırken bir yandan da boşalacaktır. Bunları da hesaba katmak gerekir. Yani size ilk yıl için 200 metrekarelik bir alan lazım bu da bulunduğunuz yere ve sera çeşidine göre 4.000-4.500 TL civarında bir masraf yaratır. Diğer yandan fermente işi için kapalı alan tavsiye etmiyoruz. Çeşitli yöntemlerle özellikle yazın en sıcak dönemlerinde güneş altında ama havasız bir ortamda fermente etmenizi ve bu işlem başarılı olduktan sonra hazır mamanızı kapalı bir alanda stoklamınızı öneriyoruz. İlgili birimden arkadaşlarımız, gün içinde size ulaşıp gerek yer ve arazi konusunda gerekse mama hazırlama yöntemleri hakkında detaylı bilgi vereceklerdir. Tema Organik Ekibi, bilinçli üretici, bilinçli satıcı ve bilinçli bir pazar oluşabilmesi adına, bizden alışveriş yapın ya da yapmayın her türlü sorunuzu cevaplamaya hazırdır. İlginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 4. erdal

  iyi günler ben 100 bin le bu işe başlamak istiyorum bana toplam maliyeti ne kadar olur ve bu kadar solucanla ne kadar gübre üretebilirim kazancım ne olur

 5. Fazlı akpinar

  200 bin adet solucanlar la ise başlamak istiyorum tesis yeri bize ait suyu hazır maliyeti ne olur müessese boyutunda bize maliyeti ne olur ve ayrıca solucanlar gübreyi ne kadar sürede ve ne kadar gübre üretiyor…. İklim şartları önemli mı her bölgede yapılabilir mi

  1. TemaOrg

   Fazıl Bey Merhaba, bu konuda yetkili olan arkadaşımız Ali Bey’e ulaşabilirseniz size ücretsiz yatırım analizi yaparak detaylı bilgi verecektir. 05442436486

   1. TemaOrg

    Zekai Bey merhaba, bu iş her yerde yapılabilir. Sırbistan konusunda bilgimiz yok ancak Ukrayna’da bir miktar da olsa pazarı var. İyi bir araştırma yapmak gerekir. Türkiye’de üretip orada satmak da mantıklı olabilir. Zira iklim koşulları burada daha iyi olduğu için daha hızlı ve verimli bir üretim kapasitesine sahip olabilirsiniz.

  1. TemaOrg

   Solucanlar günde ortalama 0.8 gram kadar mama tüketir. Bunun 0.5 gramını gübre olarak çıkarırlar. Bu da kuruduğunda satışa hazır hale getirildiğinde 0.2 grama düşer. Yani ortalama %20 – % 30’unu gübre olarak alırsınız ancak bir ton mamanın da bir kısmı sıvı olduğu için, yani içinde nemlilik olduğu için zaten solucanlara verdiğinizde buharlaşarak fire verirsiniz bunu da hesaba katmak gerekir.

 6. Yasin bozbay

  Sizden deneme amacli 10000 solucan ve 3ay yetecek kadar mama almak istiyorum mamasatısıniz varmi fiyat nedir sayet basarili olrsam 200000 adet solucan almayı dusunuyorum birde gubreyi nasil elden cikariyoruz siz aliyormusunuz ben usak merkezden yaziyorum

  1. TemaOrg

   Yasin Bey merhaba, İstediğiniz gibi bir satış yapabiliriz. Biz de Uşak’ta olduğumuz için size doğrudan destek sağlayabiliriz. İsterseniz bana bu numaradan ulaşın, 5442436486. Sizi ilgili arkadaşlarıma yönlendireyim tesisimize uğrayıp ziyaret edin. Sorularınızı da rahat rahat danışabilirsiniz. Zaten tesisimiz merkez Bozkuş Köy’ünde. Ürettiğiniz gübreleri de biz alabiliriz. Benimle iletişime geçerseniz sizi ilgili arkadaşlara yönlendiririm.

 7. Caner bolat

  Mrb iyi günler bu iş konusunda biraz detaylı bilgi almak istiyorum tesisi kurarken kosgebten faydalanabiliyormuyuz tesisi kurduktan sonra nekadar sürede kara gecerim bu uretilen gübreyi nerelere pazarlayabilirim aylık veya yıllık net kazancım ne olur.

  1. TemaOrg

   Merhaba, sorularınızın cevapları, bölgeye, şehre, iklime ve başlangıç rakamlarına göre değişecektir. İletişim numaralarımızdan tarafımıza ulaşabilirseniz çok daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

  1. TemaOrg

   Merhaba, sorularınızın cevapları, bölgeye, şehre, iklime ve başlangıç rakamlarına göre değişecektir. İletişim numaralarımızdan tarafımıza ulaşabilirseniz çok daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir