business-man-question-markTena Organik Ailesi olarak, gerek solucan gübresi alıcıları için gerek solucan gübresi üretim tesisi kurmak isteyen girişimciler için her türlü soruyu cevaplamaya hazırız. İnternet ortamında bulunan bilgi kirliliği girişimcilerin kafalarını karıştırdığı gibi, yanlış zamanlarda yetkin olmayan yanlış insanlarla irtibata geçmelerine ve yanlış tercihlerle sıkıntılı yatırımlar yapmalarına sebep olmaktadır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı, bu solucanların yaşam biçimleri, solucanlar için ihtiyaç olan besin maddelerinin temini ve uygun fermente yolları, solucan gübresi üretim tesisi kurulumu için gereken temel maliyetler, iyi kalitede ve piyasada daha üstün nitelikte üretim yapabilmenin yolları, en ucuz en verimli ve en sade solucan gübresi üretim teknikleri, pazar çalışmaları, müşteri bulma yolları, büyük üreticilerle bağlantı kurulması, satış, pazarlama ve tanıtım gibi girişimcilerin ve mevcut üreticilerin her türlü sorularını cevaplamaya, kafalarını kurcalayan her türlü soruyu gidermeye hazırız.

Unutulmamalıdır ki, her solucan Kırmızı Kaliforniya Solucanı değildir.

Unutulmamalıdır ki, Edwards ve Bohlen’in yaptığı akademik çalışmalara göre,  organik gübre üretiminde etkin düzeyde kullanılan Eisenia fetida (red tiger worm), Eisenia andrei (tiger worm), Dendrobaena veneta, Lumbricus rubellus (red worm), Perionyx excavatus (Indian blueworm), Eudrilus eugeniae (African night crawler)  E. fetida, E. andrei, D. Veneta, L. rubellus ve P. excavatus olmak üzere pek çok aktif solucan türü bulunmaktadır.

Unutulmamalıdır ki, Her arazi ve iklim bu iş için uygun değildir. Uygun olmayan yerlerde Solucan Gübresi üretmek için harcayacağınız para ve zaman maliyeti, uzun vaadede verdiğiniz emekleri karşılayamayabilir.

Unutulmamalıdır ki, Solucan gübresi üretimi için pek çok teknik vardır  ve bu teknikler sizin maddi imkanlarınıza, fiziksel koşullarınıza, sağlayabileceğiniz iş gücü miktarına ve bulunduğunuz yörenin iklim durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Haliyle Solucan Gübresi Üretimi Tesisi kurmadan önce bu analizlerin güzelce yapılması ve girişimciye en uygun yolun, yöntemin ve tesisin kurulması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki, Solucan Gübresi işi, sanıldığı kadar kolay ve ucuz bir iş kolu değildir. Aynı zamanda, korkulacak kadar zor ve maliyetli de değildir. Bu iki durumun  arasında ince bir çizgi bulunmaktadır ve bu durumun farkında olmadan rastgele sektöre giren kişiler tarafından “merdivenaltı” olarak da tabir edebileceğimiz “sözde üretici grubu” doğmuştur. Bu insanlara ve iddia ettikleri tekniklere, yöntemlere ve pazarlama yollarına itibar edilmemesi önemlidir.

Unutulmamalıdır ki, Solucan gübresi tesisi inşa etmek de, solucan gübresi üretmek de, ayrıştırıp paketlemek de, pazar bulup satmak da ayrı ve zorlu işlerdir. Bu konularda size tam ve dürüst destek sağlayacak kimseler bulmak önemlidir. Solucan gübresi üretimi konusunda hem tecrübe hem de akademik bilgi sahibi olan, aynı zamanda biyologlarla ve ziraat mühendisleriyle birlikte arge çalışmaları yapan firmalar ve gruplar sizi uzun vaadede çok daha avantajlı ve karlı hale getirecektir.

Gerek bu tür konularda, gerekse solucan gübresi alımı, solucan gübresi satışı, solucan gübresi üretim tesisi kurulumu ve maliyetleri gibi konularda akademik tabanlı, doğruluğu kanıtlanmış, ücretsiz ve sınırsız bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Telefon numaralarımızdan bize ulaşabileceğiniz gibi, aşağıdaki yorum formu üzerinden de bize ulaşabilirsiniz.

Merkez:
Tena Organik Solucan Gübresi Santrali

Bozkuş Köyü, Uşak (E96 Karayolu, Ankara Asfaltı üzeri-Havalimanı yanı)

Doğrudan E-posta: call-center-la-gunde-2500-dolarlik-vurgun-1968780-copy
tenaorganik@gmail.com

Teknik Destek ve Pazarlama:
Betül YILDIZ: 0542 536 80 93

Proje ve Maliyet Danışmanlığı:
Murat BALCI 0544 243 64 88

12 Comments

  1. TemaOrg

   Bu son derece önemli ve değerli bir soru. Ancak cevapları bulunduğunuz bölgeye, iş gücü miktarınıza, yatırım miktarınıza ve temel hedeflerinize göre değişir. Bu konulardan sorumlu olan ekip arkadaşlarımız, bıraktığınız telefon numarasından size ulaşarak gerekli bilgiyi verecekler. İlginiz için teşekkürler.

  1. TemaOrg

   Yasin Bey merhaba. Solucan gübresi üretimi yaptığınızda, elinizde hem doğal olarak üreyip çoğalmış solucan; hem de onların üretmiş oldukları organik gübre olacak. Yani iki ayrı ticari meta üretir hale geleceksiniz. Eğer, solucan gübresi üretirken dikkatli davranırsanız, özellikle solucanlara mama hazırlarken iyi kalitede bir mama hazırlarsanız, ve gübre hasadınızı uygun bir bekleme/olgunlaşma süresinden sonra yaparsanız ürettiğiniz gübrenin kalitesi de yüksek olur. Bu da sizin bu gübreyi hem piyasadan gübre toplayan toptancılara hem de kendi imkanlarınızla ve ticaret ağınızla ulaşabileceğiniz yerel çiftçilere satabilmeniz anlamına gelir. Gübrenizin kalitesini ve organik madde oranlarını gösterecek belgeleri bulunduğunuz bölgenin Tarım İl Müdürlüklerinde yahut yakınınızda bulunan bir üniversitenin Ziraat Mühendisliği Fakültesinde tahlil ettirerek öğrenebilirsiniz. Ancak Solucan gübresi her ne kadar başlangıç maliyetleri ve iş gücü düşük bir iş de olsa, işlerinizin yoluna girmesi yaklaşık iki yılı bulmaktadır. Bu iki yıl boyunca hiç kazanç elde etmeyeceğiniz anlamına gelmez. Ortalama bir buçuk yılda mevcut giderlerinizi amorti etmiş olursunuz zaten. Ama daha büyük çaplı işler ve aylık daha yüksek gelir için iki yıl düzenli üretim yapmanız gerekmektedir diye düşünüyoruz. Solucan Gübresi Türkiye piyasasında henüz yeterince tanınmış bir ürün değil. Ancak kimyasal gübre fiyatlarını fırlaması ve toprakta ciddi bir kirlilik yaratması sebebiyle artık dikkat çekmeye başladı. Solucan gübresinin şu gün için ülkemizdeki kullanım payı net olmamakla birlikte yaklaşık %3-5 civarında. Bu payın, önümüzdeki 5 yıl içerisinde en az %30-%35 bandına çıkmasını öngörüyüoruz ki, şu anda bütün üreticiler toplansalar %10’u karşılayacak bir üretim bile yapamazlar. İşte bu yüzden, Solucan gübresi üretimi işine girmek için hala zaman var. Zira 4-5 sene sonra bu pazara giriş yapmak bu kadar kolay, ucuz ve zahmetsiz olamayacaktır. Ayrıca fazlaca üretici olacağı için pazarda yer bulmak da kolay olmayacaktır. Daha detaylı bilgi almak isterseniz, arkadaşımız Murat Bey bugün tesislerimizde olacaktır, kendisinden dilediğiniz kadar bilgi ve destek alabilir, aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz. Murat BALCI-5442436488. Dilerseniz buradan da yazmaya devam edebilirsiniz. Görüşmek üzere!

  1. TemaOrg

   Merhaba Veli Bey, biz TemaOrganik Ekibi olarak bu işi Uşak’ta sürdürüyoruz. Etrafı tamamen açıkta olan bir sera kullanıyoruz. Kış aylarında -10 dereceyi hatta belki tesiste olmadığımız sürelerde ve gece yarısından sonra -15’in altına düştüğünü söyleyebilirim. Bu solucan türü, her ne kadar Kırmızı Kaliforniya Solucanı olarak bilinse de, anavatanı Karadeniz’in kuzeyidir. Rusya, Ukrayna, Bulgaristan gibi bölgelerdir. Haliyle bu canlılar, anavatanlarının zaten son derece ağır kışlar geçirmesi sebebiyle soğuk iklimlere dayanıklıdır. Ancak havanın aşırı soğuk olduğu dönemler solucanların hareketliliğini azaltır. Diğer bir deyişle, beslenme alışkanlıkları zayıflar, üreme oranları düşer. Ancak havaların normale dönmesiyle birlikte eski performanslarına da hemen dönerler. Yani bu son derece doğal bir süreçtir.

  1. TemaOrg

   Selamlar, Mama dediğimiz şey, günlük hayvan gübresinin birkaç basit işlemden geçmesi ile oluşan malzemedir. Fermente işlemi sanıldığı kadar zor değildir. Yapmanız gereken tek şey, belli miktardaki bir gübre yığınını yapraklar, otlar, ağaç parçaları, biraz saman, varsa çay posası ve yumurta kabuğu gibi organik maddelerle karıştırıp üzerini örterek belirli bir süre beklemektir. Eğer başka maddeler karıştırma olanağınız yoksa, sadece hayvan gübresi ile de beslenebilirler ancak gübrenizin tahlil değerleri düşük çıkar. Başka maddelerle karıştırıp 15-20 gün bekleterek fermente etmemizin sebebi, hayvan gübresini zararlılardan arındırmak ve solucanlar için bir nevi atom haline getirmektir.

 1. Baki Üçbaş

  solucanların telef olma durumu var mıdır? herhangi bir canlı mesela fare ya da ars, gelincik gibi canlılar zarar verebilir mi? Hastalık gelir mi?

  1. TemaOrg

   Solucanlar son derece hassas ama son derece dayanıklı ve güçlü canlılardır. Açlık, aşırı kuraklık ve kalabalık durumu dışında kolay kolay bir şey olmaz. Durup dururken telef olma durumları yoktur. Tecrübelere göre bir hastalıktan dolayı toplu ölüm vakalarına da rastlanmamıştır. Doğrudan güneşe ihtiyaç duyduklarına dair bir veri yoktur. Bir miktar ışıklandırma sizin için yeterli olacaktır. Fare ve Gelincik sorunuza gelince, Farelerin bu tür yerlere girdiklerine dair bazı olaylar yaşanmıştır. Solucanlara ve yataklara bir miktar zarar verdikleri görülmüştür. Ancak Gelincik konusunda bir olayı bi TemaOrganik ekibi olarak hiç duymadık. Ancak yine de her türlü dış etkiye hazırlıklı ve tedbirli olmak yerinde olacaktır.

  1. TemaOrg

   Bölgeniz bu iş için son derece uygundur. Zira solucanlar sıcak havada gerek gübre üretimi gerekse üreme bakımından çok daha aktif hareket etmektedirler. Eğer uygun bir alanınız varsa başlamanız sizin adınıza uygun olur. Bölgenizin tarım bakımından da son derece zengin olması, müşteri bulma konusunda da işinizi kolaylaştıracaktır. Daha detaylı bilgi almak için ilgili arkadaşlarımızı arayarak rahat rahat sorabilir, dilediğiniz her türlü ayrıntıyı öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir